LED ŽÁROVKY

Jak si vybrat tu správnou???

Ledky

TOPlist

Vaše názory a připomínky


.
Svítivost

Spotřeba Světelný tok
100W 1300 lm
75W 940 lm
60W 720 lm
40W 430 lm
25W 210 lm

Při výběru LED žárovky je třeba se především řídit její svítivostí. Ta bývá vyjádřena nejčastěji světelným tokem v lumenech (lm).

Chcete-li nahradit klasickou žárovku LED žárovkou, v uvedené tabulce najdete, jakou svítivost mají běžné vláknové žárovky.

Údaj ve wattech o "výkonu" LED žárovky není úměrný její svítivosti, proto se jím nemůžeme řídit při výběru síly LED žárovky tak, jak se to dalo u klasické žárovky. Příkon LED žárovky totiž závisí jednak na počtu diod a jejich svítivosti, ale také na barevné teplotě.

RADA: Mnohé ne právě levné LED žárovky staršího typu, které mají 60 a méně diod, mají velmi nízkou svítivost na to, aby se daly použít na uspokojivé osvětlení. Prohlédnte si proto vždy údaj o svítivosti a pokud ho nenajdete, LED žárovku raději nekupujte.

Barva světla

LED žárovky obsahují plné spektrum barev bez škodlivého UV a IR záření. O plnofarebnosti spektra bílého světla LED žárovky se můžete jednoduše přesvědčit přiložením CD disku k rozsvícené žárovce a pozorováním přechodu barev. (Například u úsporných zářivek je toto spektrum neúplné a přechod barev je přerušovaný.)

LED žárovky se vyrábějí ve třech provedeních barvy světla:

Teplá bílá (warm white) její barevné spektrum (2700 - 3500 ° K) je nejblíže klasické žárovce a má příjemně hřejivý žlutavý nádech. Předměty při tomto světle působí měkce, prostory útulně a osoby mají přirozenou barvu. Je vhodná do dětských pokojů, ložnic, obývacích pokojů a všude tam, kde se chcete cítit příjemně.
Denní bílá (daylight white) má bílé, ostré světlo (4500 - 6500 ° K). Předměty ní osveltené mají chladnější nádech, pokožka lidí je jemně bordově namodralá. Je vhodná na osvětlení pracoven nebo do lamp pro čtení. V obou případech je ji možné nahradit teplou bílou s trochu vyšší svítivostí.
Studená bílá (cold white) má namodralé, chladné světlo (6500 - 9000 ° K). Předměty i osoby pod ní vypadají nepřirozeně namodralé. Tento druh světla se hodí snad jen na osvětlování skladů nebo venkovních prostor, neboť LED žárovky s tímto barevným spektrem mají nejsilnější svítivost

RADA: Je důležité si vybrat vhodnou barvu světla, abyste se cítili v prostorách příjemně. Současně je třeba dosáhnout i dostatečnou svítivost. Obecně platí, že čím je světlo LED žárovky chladnější, tím má vyšší svítivost. Rozdíl však není velký, a tudíž se vyplatí raději použít trochu silnější LED žárovky teplejšího světla.

Počet LED

Mnozí prodejci udávají podstatně vyšší svítivost LED žárovek, než skutečně mají. Pokud najdete například na  LED žárovce staršího typu s 80-ti klasickými diodami údaj, že nahradí 60W žárovku, její světelný tok by musel být 720 lumenů. Svítivost takové LED žárovky však bývá podstatně nižší a dosahuje světelný tok sotva 200lm.

Počet diod LED žárovky vám může pomoci získat představu o skutečné svítivosti. Například LED žárovka s 15 SMD LED dosáhne o více než třetinu nižší světelný tok, jak LED žárovka s 24 SMD světelnými diodami. Pokud LED žárovka s 24 SMD5050 LED dosahuje světelný tok 300lm, u LED žárovky s 15 SMD5050 LED lze očekávat světelný tok 187 lumenů.

SMD5050 LED mají ve srovnání s klasickými LED staršího typu Piblin 6 krát vyšší svítivost, SMD3528 dvojnásobnou.

Druh LED

V současné době jsou na trhu LED žárovky s diodami těchto druhů:

Klasické vysocesvítivé LED pro použití na osvětlování prostor mají nevýhodu, že svítí v příliž úzkém úhlu (60 °). Jimi osazené LED žárovky dosahují dost nízkou svítivost. Z těchto dvou důvodů se přestávají používat.

Výkonné LED (Power LED) o výkonu 1W, 2W nebo 3W jsou na tom podobně jako klasické světlo emitující diody - rozptyl světla pouze 60 ° a mají při nejčastější konfiguraci 3x1W LED světelný tok pouze kolem 220 lumenů. Proto jsou postupně nahrazovány SMD technologií.

SMD 3528 LED jsou jednodiodové čipy s rozptylem světla 120 ° a dobrou účinností. Příkon jednoho čipu je 0.08W. SMD 3528 LED má přibližně takovou svítivost, jako dvě vysocesvítivé klasické diody. SMD 3528 ve srovnání s čipem SMD 5050 má stejné vlastnosti, pouze že obsahuje pouze jeden čip, ne tři. Výhodou oproti SMD 5050 je lepší chlazení čipů okolním vzduchem, nevýhodou potřeba většího prostoru.

SMD 5050 LED je trojdiodový čip s povrchem o velikosti 5 x 5 mm a příkonem 0.24W. Vysoká svítivost při malém rozměru LED čipu, rozptyl světla 120 ° a vysoká účinnost způsobuje, že tento čip zcela vytlačil starší klasické LED, oproti kterým má a 6-násobně vyšší svítivost.

SMD 5630 LED - čip s příkonem 0.5W. Tento nový model LED čip má ještě vyšší svítivost než SMD5050 a menší rozměr. Rozptyl světla 120 ° a velmi vysoká účinnost.

SMD 3014 LED je menší bratr čipu SMD 5630 s příkonem 0.08W, rozptyl světla 120 °.

Superflux LED známé pod názvem PIRANHA LED nebo EAGLE-EYE LED (orlí oko) je vysoce výkonná LED s dobrým rozptylem světla, používaná zejména ve všesměrových LED žárovkách nahrazujících klasickou žárovku se závitem E27, ale stále častěji iv jiných aplikacích. Superflux LED čipy mají velmi dobrou účinnost, otřesuvzdornosť a odolnost vůči nízkým teplotám.

COB LED vznikla spojením několika SMD LED čip do jednoho velkého čipu. Umožňuje vyšší svítivost ze stejné plochy, jako skupina jednotlivých SMD chip. Nevýhodou COB LED je vyšší provozní teplota a tedy i nutnost lepšího chlazení, ale i vyšší cena.

Kvalita LED čipů

Světelný tok LED čip je úměrný čistotě použitých materiálů. Například pro LED čip SMD5050 je maximální dosažitelný světelný tok 24 lumen / kus. V běžných LED žárovkách se však používají méně kvalitní čipy, nejčastěji 18lm/čip, nebo ještě slabší. Tento údaj je světelný tok při maximálním proudu LED čipem, který však nemůže být použit trvale, jinak by se velmi zkrátila životnost LED žárovky. Proud LED čipy může být maximálně 70%, i to pouze v případě kvalitního chlazení, jinak se proud snižuje ještě více. Tím se snižuje i výkon LED žárovky na 60 a 70%

Tedy LED žárovka s 24ks SMD5050 čipů o svítivosti 18lm/čip nebude mít svítivost 432 lumenů (24x18), ale maximálně 302lm. I to ještě může být nižší, ake ty čipy byly v toleranci 17-18lm/čip a výrobce uvedl světelný tok horní hranice.


LED žárovky, které by měly LED čipy se světelným tokem 24lm/čip, jsou velmi drahé, a cena takové LED žárovky by musela být minimálně dvojnásobná.


Úhel rozptylu světla

Pokud chcete osvětlit místnost svítidlem s jednou LED žárovkou, je třeba, aby svítila všemi směry, podobně jako klasická žárovka. Vhodné jsou naptríklad svíčková, kulovité nebo kukuřičný LED žárovky. Při více svítidlech je možné použít i směrové, nejlépe SMD nebo COB LED žárovky. V současnosti je však trend používat více slabších svítidel, neboť při jedné silné žárovce uprostřed místnosti, pokud nejste přímo pod ní, si budete stínit světlo.


Rozměr

Mnohé LED žárovky, hlavně výkonnější v provedení E27, mají o něco větší rozměr než klasické žárovky. Před koupí LED žárovky je dobré si prostor v svítidle proměřit a prohlédnout si rozměry LED žárovky, kterou chcete nahradit původní žárovku.